"störa" çekimle - İsveççe çekimi

Conjugation of have (Export PDF)

isvecce"störa" çekimi

Infinitiv
isvecce
  • störa
Preteritum
isvecce
  • störde
Perfekt
isvecce
  • har stört

Indikativ

Presens

jag
stör
du
stör
han/hon/den/det
stör
vi
stör
ni
stör
de
stör

Preteritum

jag
störde
du
störde
han/hon/den/det
störde
vi
störde
ni
störde
de
störde

Perfekt

jag
har stört
du
har stört
han/hon/den/det
har stört
vi
har stört
ni
har stört
de
har stört

Pluskvamperfekt

jag
hade stört
du
hade stört
han/hon/den/det
hade stört
vi
hade stört
ni
hade stört
de
hade stört

Futurum

jag
ska störa; kommer (att) störa
du
ska störa; kommer (att) störa
han/hon/den/det
ska störa; kommer (att) störa
vi
ska störa; kommer (att) störa
ni
ska störa; kommer (att) störa
de
ska störa; kommer (att) störa

İsveççe için en sık kullanılan fiilleri keşfedin.