"förstöra" çekimle - İsveççe çekimi

Conjugation of have (Export PDF)

isvecce"förstöra" çekimi

Infinitiv
isvecce
  • förstöra
Preteritum
isvecce
  • förstörde
Perfekt
isvecce
  • har förstört

Indikativ

Presens

jag
förstör
du
förstör
han/hon/den/det
förstör
vi
förstör
ni
förstör
de
förstör

Preteritum

jag
förstörde
du
förstörde
han/hon/den/det
förstörde
vi
förstörde
ni
förstörde
de
förstörde

Perfekt

jag
har förstört
du
har förstört
han/hon/den/det
har förstört
vi
har förstört
ni
har förstört
de
har förstört

Pluskvamperfekt

jag
hade förstört
du
hade förstört
han/hon/den/det
hade förstört
vi
hade förstört
ni
hade förstört
de
hade förstört

Futurum

jag
ska förstöra; kommer (att) förstöra
du
ska förstöra; kommer (att) förstöra
han/hon/den/det
ska förstöra; kommer (att) förstöra
vi
ska förstöra; kommer (att) förstöra
ni
ska förstöra; kommer (att) förstöra
de
ska förstöra; kommer (att) förstöra

İsveççe için en sık kullanılan fiilleri keşfedin.