"försäkra" çekimle - İsveççe çekimi

Conjugation of have (Export PDF)

isvecce"försäkra" çekimi

Infinitiv
isvecce
  • försäkra
Preteritum
isvecce
  • försäkrade
Perfekt
isvecce
  • har försäkrat

Indikativ

Presens

jag
försäkrar
du
försäkrar
han/hon/den/det
försäkrar
vi
försäkrar
ni
försäkrar
de
försäkrar

Preteritum

jag
försäkrade
du
försäkrade
han/hon/den/det
försäkrade
vi
försäkrade
ni
försäkrade
de
försäkrade

Perfekt

jag
har försäkrat
du
har försäkrat
han/hon/den/det
har försäkrat
vi
har försäkrat
ni
har försäkrat
de
har försäkrat

Pluskvamperfekt

jag
hade försäkrat
du
hade försäkrat
han/hon/den/det
hade försäkrat
vi
hade försäkrat
ni
hade försäkrat
de
hade försäkrat

Futurum

jag
ska försäkra; kommer (att) försäkra
du
ska försäkra; kommer (att) försäkra
han/hon/den/det
ska försäkra; kommer (att) försäkra
vi
ska försäkra; kommer (att) försäkra
ni
ska försäkra; kommer (att) försäkra
de
ska försäkra; kommer (att) försäkra

İsveççe için en sık kullanılan fiilleri keşfedin.