"vähentää" çekimle - Fince çekimi

Conjugation of have (Export PDF)

fince"vähentää" çekimi

Infinitiivi
fince
  • vähentää
Preesens
fince
  • vähennän
II-Partisiippi
fince
  • vähentänyt

Indikatiivi

Preesens

minä
vähennän
sinä
vähennät
hän/se
vähentää
me
vähennämme
te
vähennätte
he
vähentävät
passiivi
vähennetään

Preesens, negatiivinen

minä
en vähennä
sinä
et vähennä
hän/se
ei vähennä
me
emme vähennä
te
ette vähennä
he
eivät vähennä
passiivi
ei vähennetä

Imperfekti

minä
vähensin
sinä
vähensit
hän/se
vähensi
me
vähensimme
te
vähensitte
he
vähensivät
passiivi
vähennettiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en vähentänyt
sinä
et vähentänyt
hän/se
ei vähentänyt
me
emme vähentäneet
te
ette vähentäneet
he
eivät vähentäneet
passiivi
ei vähennetty

Perfekti

minä
olen vähentänyt
sinä
olet vähentänyt
hän/se
on vähentänyt
me
olemme vähentäneet
te
olette vähentäneet
he
ovat vähentäneet
passiivi
on vähennetty

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole vähentänyt
sinä
et ole vähentänyt
hän/se
ei ole vähentänyt
me
emme ole vähentäneet
te
ette ole vähentäneet
he
eivät ole vähentäneet
passiivi
ei ole vähennetty

Pluskvamperfekti

minä
olin vähentänyt
sinä
olit vähentänyt
hän/se
oli vähentänyt
me
olimme vähentäneet
te
olitte vähentäneet
he
olivat vähentäneet
passiivi
oli vähennetty

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut vähentänyt
sinä
et ollut vähentänyt
hän/se
ei ollut vähentänyt
me
emme olleet vähentäneet
te
ette olleet vähentäneet
he
eivät olleet vähentäneet
passiivi
ei ollut vähennetty

Fince için en sık kullanılan fiilleri keşfedin.