"tehdä" çekimle - Fince çekimi

Conjugation of have (Export PDF)

fince"tehdä" çekimi

Infinitiivi
fince
  • tehdä
Preesens
fince
  • teen
II-Partisiippi
fince
  • tehnyt

Indikatiivi

Preesens

minä
teen
sinä
teet
hän/se
tekee
me
teemme
te
teette
he
tekevät
passiivi
tehdään

Preesens, negatiivinen

minä
en tee
sinä
et tee
hän/se
ei tee
me
emme tee
te
ette tee
he
eivät tee
passiivi
ei tehdä

Imperfekti

minä
tein
sinä
teit
hän/se
teki
me
teimme
te
teitte
he
tekivät
passiivi
tehtiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en tehnyt
sinä
et tehnyt
hän/se
ei tehnyt
me
emme tehneet
te
ette tehneet
Te
ette tehnyt
he
eivät tehneet
passiivi
ei tehty

Perfekti

minä
olen tehnyt
sinä
olet tehnyt
hän/se
on tehnyt
me
olemme tehneet
te
olette tehneet
Te
olette tehnyt
he
ovat tehneet
passiivi
on tehty

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole tehnyt
sinä
et ole tehnyt
hän/se
ei ole tehnyt
me
emme ole tehneet
te
ette ole tehneet
Te
ette ole tehnyt
he
eivät ole tehneet
passiivi
ei ole tehty

Pluskvamperfekti

minä
olin tehnyt
sinä
olit tehnyt
hän/se
oli tehnyt
me
olimme tehneet
te
olitte tehneet
Te
olitte tehnyt
he
olivat tehneet
passiivi
oli tehty

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut tehnyt
sinä
et ollut tehnyt
hän/se
ei ollut tehnyt
me
emme olleet tehneet
te
ette olleet tehneet
Te
ette ollut tehnyt
he
eivät olleet tehneet
passiivi
ei ollut tehty

Fince için en sık kullanılan fiilleri keşfedin.