"teettää" çekimle - Fince çekimi

Conjugation of have (Export PDF)

fince"teettää" çekimi

Infinitiivi
fince
  • teettää
Preesens
fince
  • teetän
II-Partisiippi
fince
  • teettänyt

Indikatiivi

Preesens

minä
teetän
sinä
teetät
hän/se
teettää
me
teetämme
te
teetätte
he
teettävät
passiivi
teetetään

Preesens, negatiivinen

minä
en teetä
sinä
et teetä
hän/se
ei teetä
me
emme teetä
te
ette teetä
he
eivät teetä
passiivi
ei teetetä

Imperfekti

minä
teetin
sinä
teetit
hän/se
teetti
me
teetimme
te
teetitte
he
teettivät
passiivi
teetettiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en teettänyt
sinä
et teettänyt
hän/se
ei teettänyt
me
emme teettäneet
te
ette teettäneet
he
eivät teettäneet
passiivi
ei teetetty

Perfekti

minä
olen teettänyt
sinä
olet teettänyt
hän/se
on teettänyt
me
olemme teettäneet
te
olette teettäneet
he
ovat teettäneet
passiivi
on teetetty

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole teettänyt
sinä
et ole teettänyt
hän/se
ei ole teettänyt
me
emme ole teettäneet
te
ette ole teettäneet
he
eivät ole teettäneet
passiivi
ei ole teetetty

Pluskvamperfekti

minä
olin teettänyt
sinä
olit teettänyt
hän/se
oli teettänyt
me
olimme teettäneet
te
olitte teettäneet
he
olivat teettäneet
passiivi
oli teetetty

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut teettänyt
sinä
et ollut teettänyt
hän/se
ei ollut teettänyt
me
emme olleet teettäneet
te
ette olleet teettäneet
he
eivät olleet teettäneet
passiivi
ei ollut teetetty

Fince için en sık kullanılan fiilleri keşfedin.