"taltioida" çekimle - Fince çekimi

Conjugation of have (Export PDF)

fince"taltioida" çekimi

Infinitiivi
fince
  • taltioida
Preesens
fince
  • taltioin
II-Partisiippi
fince
  • taltioinut

Indikatiivi

Preesens

minä
taltioin
sinä
taltioit
hän/se
taltioi
me
taltioimme
te
taltioitte
he
taltioivat
passiivi
taltioidaan

Preesens, negatiivinen

minä
en taltioi
sinä
et taltioi
hän/se
ei taltioi
me
emme taltioi
te
ette taltioi
he
eivät taltioi
passiivi
ei taltioida

Imperfekti

minä
taltioin
sinä
taltioit
hän/se
taltioi
me
taltioimme
te
taltioitte
he
taltioivat
passiivi
taltioitiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en taltioinut
sinä
et taltioinut
hän/se
ei taltioinut
me
emme taltioineet
te
ette taltioineet
he
eivät taltioineet
passiivi
ei taltioitu

Perfekti

minä
olen taltioinut
sinä
olet taltioinut
hän/se
on taltioinut
me
olemme taltioineet
te
olette taltioineet
he
ovat taltioineet
passiivi
on taltioitu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole taltioinut
sinä
et ole taltioinut
hän/se
ei ole taltioinut
me
emme ole taltioineet
te
ette ole taltioineet
he
eivät ole taltioineet
passiivi
ei ole taltioitu

Pluskvamperfekti

minä
olin taltioinut
sinä
olit taltioinut
hän/se
oli taltioinut
me
olimme taltioineet
te
olitte taltioineet
he
olivat taltioineet
passiivi
oli taltioitu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut taltioinut
sinä
et ollut taltioinut
hän/se
ei ollut taltioinut
me
emme olleet taltioineet
te
ette olleet taltioineet
he
eivät olleet taltioineet
passiivi
ei ollut taltioitu

Fince için en sık kullanılan fiilleri keşfedin.