"sählätä" çekimle - Fince çekimi

Conjugation of have (Export PDF)

fince"sählätä" çekimi

Infinitiivi
fince
  • sählätä
Preesens
fince
  • sählään
II-Partisiippi
fince
  • sählännyt

Indikatiivi

Preesens

minä
sählään
sinä
sähläät
hän/se
sählää
me
sähläämme
te
sähläätte
he
sähläävät
passiivi
sählätään

Preesens, negatiivinen

minä
en sählää
sinä
et sählää
hän/se
ei sählää
me
emme sählää
te
ette sählää
he
eivät sählää
passiivi
ei sählätä

Imperfekti

minä
sähläsin
sinä
sähläsit
hän/se
sähläsi
me
sähläsimme
te
sähläsitte
he
sähläsivät
passiivi
sählättiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en sählännyt
sinä
et sählännyt
hän/se
ei sählännyt
me
emme sählänneet
te
ette sählänneet
he
eivät sählänneet
passiivi
ei sählätty

Perfekti

minä
olen sählännyt
sinä
olet sählännyt
hän/se
on sählännyt
me
olemme sählänneet
te
olette sählänneet
he
ovat sählänneet
passiivi
on sählätty

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole sählännyt
sinä
et ole sählännyt
hän/se
ei ole sählännyt
me
emme ole sählänneet
te
ette ole sählänneet
he
eivät ole sählänneet
passiivi
ei ole sählätty

Pluskvamperfekti

minä
olin sählännyt
sinä
olit sählännyt
hän/se
oli sählännyt
me
olimme sählänneet
te
olitte sählänneet
he
olivat sählänneet
passiivi
oli sählätty

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut sählännyt
sinä
et ollut sählännyt
hän/se
ei ollut sählännyt
me
emme olleet sählänneet
te
ette olleet sählänneet
he
eivät olleet sählänneet
passiivi
ei ollut sählätty

Fince için en sık kullanılan fiilleri keşfedin.