"ohjata" çekimle - Fince çekimi

Conjugation of have (Export PDF)

fince"ohjata" çekimi

Infinitiivi
fince
  • ohjata
Preesens
fince
  • ohjaan
II-Partisiippi
fince
  • ohjannut

Indikatiivi

Preesens

minä
ohjaan
sinä
ohjaat
hän/se
ohjaa
me
ohjaamme
te
ohjaatte
he
ohjaavat
passiivi
ohjataan

Preesens, negatiivinen

minä
en ohjaa
sinä
et ohjaa
hän/se
ei ohjaa
me
emme ohjaa
te
ette ohjaa
he
eivät ohjaa
passiivi
ei ohjata

Imperfekti

minä
ohjasin
sinä
ohjasit
hän/se
ohjasi
me
ohjasimme
te
ohjasitte
he
ohjasivat
passiivi
ohjattiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en ohjannut
sinä
et ohjannut
hän/se
ei ohjannut
me
emme ohjanneet
te
ette ohjanneet
he
eivät ohjanneet
passiivi
ei ohjattu

Perfekti

minä
olen ohjannut
sinä
olet ohjannut
hän/se
on ohjannut
me
olemme ohjanneet
te
olette ohjanneet
he
ovat ohjanneet
passiivi
on ohjattu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole ohjannut
sinä
et ole ohjannut
hän/se
ei ole ohjannut
me
emme ole ohjanneet
te
ette ole ohjanneet
he
eivät ole ohjanneet
passiivi
ei ole ohjattu

Pluskvamperfekti

minä
olin ohjannut
sinä
olit ohjannut
hän/se
oli ohjannut
me
olimme ohjanneet
te
olitte ohjanneet
he
olivat ohjanneet
passiivi
oli ohjattu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut ohjannut
sinä
et ollut ohjannut
hän/se
ei ollut ohjannut
me
emme olleet ohjanneet
te
ette olleet ohjanneet
he
eivät olleet ohjanneet
passiivi
ei ollut ohjattu

Fince için en sık kullanılan fiilleri keşfedin.