"möhliä" çekimle - Fince çekimi

Conjugation of have (Export PDF)

fince"möhliä" çekimi

Infinitiivi
fince
  • möhliä
Preesens
fince
  • möhlin
II-Partisiippi
fince
  • möhlinyt

Indikatiivi

Preesens

minä
möhlin
sinä
möhlit
hän/se
möhlii
me
möhlimme
te
möhlitte
he
möhlivät
passiivi
möhlitään

Preesens, negatiivinen

minä
en möhli
sinä
et möhli
hän/se
ei möhli
me
emme möhli
te
ette möhli
he
eivät möhli
passiivi
ei möhlitä

Imperfekti

minä
möhlin
sinä
möhlit
hän/se
möhli
me
möhlimme
te
möhlitte
he
möhlivät
passiivi
möhlittiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en möhlinyt
sinä
et möhlinyt
hän/se
ei möhlinyt
me
emme möhlineet
te
ette möhlineet
he
eivät möhlineet
passiivi
ei möhlitty

Perfekti

minä
olen möhlinyt
sinä
olet möhlinyt
hän/se
on möhlinyt
me
olemme möhlineet
te
olette möhlineet
he
ovat möhlineet
passiivi
on möhlitty

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole möhlinyt
sinä
et ole möhlinyt
hän/se
ei ole möhlinyt
me
emme ole möhlineet
te
ette ole möhlineet
he
eivät ole möhlineet
passiivi
ei ole möhlitty

Pluskvamperfekti

minä
olin möhlinyt
sinä
olit möhlinyt
hän/se
oli möhlinyt
me
olimme möhlineet
te
olitte möhlineet
he
olivat möhlineet
passiivi
oli möhlitty

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut möhlinyt
sinä
et ollut möhlinyt
hän/se
ei ollut möhlinyt
me
emme olleet möhlineet
te
ette olleet möhlineet
he
eivät olleet möhlineet
passiivi
ei ollut möhlitty

Fince için en sık kullanılan fiilleri keşfedin.