"määrätä" çekimle - Fince çekimi

Conjugation of have (Export PDF)

fince"määrätä" çekimi

Infinitiivi
fince
  • määrätä
Preesens
fince
  • määrään
II-Partisiippi
fince
  • määrännyt

Indikatiivi

Preesens

minä
määrään
sinä
määräät
hän/se
määrää
me
määräämme
te
määräätte
he
määräävät
passiivi
määrätään

Preesens, negatiivinen

minä
en määrää
sinä
et määrää
hän/se
ei määrää
me
emme määrää
te
ette määrää
he
eivät määrää
passiivi
ei määrätä

Imperfekti

minä
määräsin
sinä
määräsit
hän/se
määräsi
me
määräsimme
te
määräsitte
he
määräsivät
passiivi
määrättiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en määrännyt
sinä
et määrännyt
hän/se
ei määrännyt
me
emme määränneet
te
ette määränneet
he
eivät määränneet
passiivi
ei määrätty

Perfekti

minä
olen määrännyt
sinä
olet määrännyt
hän/se
on määrännyt
me
olemme määränneet
te
olette määränneet
he
ovat määränneet
passiivi
on määrätty

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole määrännyt
sinä
et ole määrännyt
hän/se
ei ole määrännyt
me
emme ole määränneet
te
ette ole määränneet
he
eivät ole määränneet
passiivi
ei ole määrätty

Pluskvamperfekti

minä
olin määrännyt
sinä
olit määrännyt
hän/se
oli määrännyt
me
olimme määränneet
te
olitte määränneet
he
olivat määränneet
passiivi
oli määrätty

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut määrännyt
sinä
et ollut määrännyt
hän/se
ei ollut määrännyt
me
emme olleet määränneet
te
ette olleet määränneet
he
eivät olleet määränneet
passiivi
ei ollut määrätty

Fince için en sık kullanılan fiilleri keşfedin.